Cast Ajansları

Cast Ajansları

Cast ajansı nedir?’, ‘Oyunculuk için olmazsa olmaz mıdır?’, ‘Cast ajansı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?’, ‘Cast ajansları nasıl çalışır?’ Hadi cevaplamaya başlayalım..  

 Cast ajansları televizyon, sinema ve dijital mecralarda sergilenen; dizi, film, reklam, tanıtım gibi prodüksiyonlar için gerekli olan oyuncular ile yapım şirketlerinikanal yöneticilerini bir araya getirip oyunculuk sektöründe arz ve taleplere cevap veren  aracı kuruluşturCast kelimesi İngilizce oyunculuk anlamına gelen casting kelimesinin kısaltmasıdır. Ajans ise İngilizce agency kelimesinin değişmesiyle dilimize yerleşmiş olup; aracı kurumaracı olan anlamlarına gelmektedir. 

Günümüzde Televizyon ve Sinema camiasının genişleyerek reklam ve tanıtımların öneminin pazarlama sektöründe tavan yapması ile Cast ajanslarına olan gereksinim katlanarak artmıştır. Yapımcıların projelerinde rol almak üzere yeni yüz ihtiyaclarını ve  tecrübesiz oyuncuların ise doğru yapımcı ile doğru zamanda tanışabilmesi için Cast ajansları beklentileri karşılamaktadır.

BAŞVURU SÜRECİ

Cast ajansları hakkında en çok merak edilen bir diğer konu olan ‘Başvuru Süreci’ hakkında konuşmak gerekirse: Başvuru konusunda en önemli husus  Cast ajansının seçimi konusudur. Sektörde güvenilirrehberlik yönü kuvvetli, müşteri portföyü geniş ve profesyonel ekibe sahip Cast ajansları size, dünya yıldızı olma yolunda ivme kazandıracaktır. Ayrıca Cast ajansları oyuncuların iş hukuku konusunda hak ve sorumluluklarını takip etmeli, gerektiğinde oyuncu haklarını koruyup, düzenlemelidir. Cast ajanslarının, oyuncu ya da modelin hak ve alacaklarına garantör kuruluş olması gerekir, olası maduriyetlere önlem almalıdır.

 Yıldızlar camiasına katılmak için Cast ajansımızı seçtikten sonra başvuru süreci için harekete geçiyoruz. Başvurular genel olarak; online,mail ya da posta yolu ile yapılmaktadır. İstenen başvuru formunun eksiksiz doldurularak fotoğraflarınız ile birlikte ajansa ulaştırmanız istenmektedir. Burada önemli olan bu hizmeti zorunlu olarak ücretli yaptığını söyleyen ajans firmaları maalesef tecrübesiz adaylar için maddi olarak yıpratıcı fahiş fiyatlarla kayıt alıyorlar. Ücretsiz kayıt yapan Cast ajansları da vardır. Detaylı bilgi için blog yazılarımızı takip edin.

 Cast ajanslarında yaptığınız başvurunun kabul edilmesi durumunda size onay mesajı gönderilir. Ajansın menajerinin belirlediği randevuda, sizinle deneme çekimi (audition) yapılır. Yine bu çekimden de birçok ajans oyuncudan ücret almaktadır. Ücretsiz çekim yapan Cast ajansları vardır.Yapılan çekimlerle birlikte Cast ajansının oyuncu havuzuna eklenmiş olursunuz. Bundan sonra doğru zamanda, doğru yapımcı ile buluşmak için bekleme süreciniz başlar.

 Cast Ajansları Nasıl Çalışır?

  • Oyuncu adayları ajanslara başvuruda bulunur.
  • Yapılan başvurular sonucunda kabul edilen başvurular için oyuncu adaylara randevu verilerek deneme çekimi sağlanır.
  • Oyuncu aday ile her yıl sözleşme yinelenir. 
  • Oyuncu adayının fotoğrafları ajansın web sitesinde yayınlanmaya başlar.
  • Prodüksiyon şirketleri, reklam ajansları oyuncular/ modeller arasında seçim yapar.
  • Seçilen oyuncu/model ve yapımcı şirket ile görüşme ayarlanır.
  • Reklam, dizi ya da sinema üzerinde işlem yapılan seçimlerde beğenilen adayın ücreti Cast ajansına ödenir. Bu tür projelerde anlaşma 13 bölümlük olur.
  • Cast ajansları genelde oyuncu ücreti üzerinden  %20 komisyon alır.
  • Cast ajanslarında bütçe; proje yayın sürecine, proje mecralarına, oyunculuk deneyimine ve oyunculuk yeteneğine göre belirlenerek hazırlanır.

 

Sonuç Olarak

Cast ajansları; Televizyon, Sinema ve Dijital mecralarda, dizi, film, reklam, tanıtım gibi projeler için prodüksiyon firmalarını beklentisi doğrultusunda ünlü (celebity)yarı ünlü (semi celebity) ya da yeni yüz (no name) oluşturan manken, fotomodel ya da oyuncuları buluşturan aracı kuruluşlardır. Tecrübesiz oyuncuların sektörde fırsat yakalayabilmesi için Cast ajanslara başvurmaları kaçınılmazdır. Ama aynı zamanda  Cast ajansın oyuncu ve yapımcı arasındaki iş sözleşmesini takip edecek güvenilir bir ajans olması çok önemlidir.

Oyunculuk serüveninin dünya yıldızlığına dönüşmesinde Cast ajanslarının profesyonel desteği, oyuncuyu başarıya taşımakta belirleyici olacaktır. Kaliteden ödün vermeyen uzman ekiplerle çalışmak çaba ve zaman yönünden kazançlı çıkaracaktır.

Bize Ulaşın