Dizi Ajansları

Dizi Ajansları

DİZİ AJANSLARI

Gün geçmiyor ki yeni dizilerle birlikte yeni oyuncular evimize misafir olmasın! Dizi izlemek artık oturmuş bir kültür haline geldi. Televizyon yetmiyor; bilgisayarlardan, tabletlerden, telefonlardan takip ediyoruz eski yeni tüm dizileri. Peki, katlanarak büyüyen bu sektörde, bu büyülü dünyada; dizi oyuncusu olarak, kendi ışığını yansıtman  için ne yapman gerekiyor? Dizi ajanslarının çalışma şekli nasıldır? Dizi yapımcılarının beklentileri nelerdir? Dizilerde başrol oyuncusu olmak için dizi ajanslarının yardımı olur mu? Dizi ajansları için merak ettiğin ne varsa bu yazıda…  

Hayalinizdeki dizi filmde rol almak için, sizi doğru projeyle buluşturacak sihirli değnek; ‘Dizi Ajansları’dır. Dizi ajanslarıdizi yapımcılarının beklentilerini karşılayacak bir oyuncu havuzu oluşturup, oyuncu ile yapımcının buluşmasını sağlayan aracı kurumlardır.   

Dizi ajanslarına başvuru isteyenler için rol yelpazesi çok geniştir. Genç, yaşlı; şişman, zayıf;  uzun, kısa vs. her fiziksel özelliği avantaja çevirecek tam isabet projeler ile oyunculuğa gönül vermiş herkesin rahatlıkla başvurabileceği yer dizi ajanslarıdır. Başvurular şahsen yapılabildiği gibi, online olarak da yapılmaktadır. Bu konuda dikkat edeceğin husus, sana başrol olacağını söyleyerek senden kayıt ücreti alan ajanslardan olabildiğince uzak durmanızdır. Umut tacirlerine fırsat vermemenizi öneririz. Başvuru kayıt formu doldurup, vesikalık ya da boy fotoğrafınızı dizi ajansına ilettikten sonra kaydın kabul edildiğinde deneme çekimleri için randevu verilir. Bundan sonraki adım yapımcının dizi ajansının sunduğu oyuncu havuzundan sizi seçmesine kalıyor. Seçildiğiniz takdirde dizi ajansı yapımcı ile beraber bulunacağınız görüşme ayarlıyor. Burada dizi ajansınızın sizi iş hukukuna göre haklarınızı koruması gerekmektedir. Güvenilir dizi ajansları ile çalışmanız bu yüzden çok önemlidir.

 Kayıt işleminden sonraki en önemli husus, dizi yapımcılarının beklentisinin ne olduğunu bilmektir. Bu husus aynı zamanda aday oyuncuların da en çok merak ettiği sorulardandır. Kuşkusuz yapımcılar öncelikle yeni yüzler ile halkın dikkatini çekmek ve merak uyandırarak diziye olan talebi sürdürmek ister. Tecrübesiz oyuncu adayları başlangıç olarak yan rollerde oynayabildiği gibi, direkt olarak başrolde oynadığı da olmuştur.

Dizilerde başrol almak konusuna gelirsek, bunu birkaç oyuncunun ünlü olma hikayesi ile daha iyi açıklamış oluruz.  Hazal KayaGenco dizisine ilk başvurusunda alınmıştır. Hatta başvuru sırasında elektrikler kesilmiş, yetkililer elektrik kesintisi gün boyu sürebilir deseler de Hazal Kaya azimle bekleyip, dizi ajansına kayıt yaptırmıştır. Ama Aras Bulut İynemli için durum biraz farklı. 19 yaşında bir dizi ajansına başvurduktan sonra harçlığını reklam filmlerinde oynayarak çıkarıyorken, başrolü 24 yaşına geldiğinde aldı. Bunda fiziki değişim ve başvuru zamanı da çok önemli tabiki. Genç yaşlarda başvurular deneyim açısından ve kendini yetiştirmek açısından çok önemlidir. Bazen de keşfedilmek tamamen tesadüf olur. Mesela; Fahriye Evcen,  izlemek için katıldığı Oya Aydoğan’ın programında dikkatleri üzerine çekmiş, bir ay sonra oyunculuk teklifi alıp, önce yardımcı oyunculukta yer alıp daha sonra ‘Yaprak Dökümü’ dizisi ile ünlü olmayı başarmıştır.

Başarı için yetenekazim aynı zamanda biraz şansın olması her şeyi büyülü bir hale getirecektir. Yolun açık, yıldızın parlak olsun.

Bize Ulaşın