Oyunculuk Ajansları

Oyunculuk Ajansları

OYUNCULUK AJANSLARI  

Oyunculuk Ajansları oyuncu olmak isteyen 7’den  70’e tüm adayları, doğru zamanda ve doğru yerdedoğru yapımcı ile görüştürerek, yıldızının parlamasını sağlamada aracı kurumlardır…  Oyuncunun projelerde yer almasında, özlük haklarının korunmasında ve sözleşme şartlarını belirlemede oyunculuk ajansları çok önemlidir. Sektörde güvenilir ve kalitesinden ödün vermeyen, profesyonel ajanslarla çalışmak geleceği güvence altına almak demektir.

HANGİ OYUNCULUK AJANSI DAHA GÜVENİLİR?   

Oyuncu olmaya niyet ettiniz şimdi hangi ajansa başvurmalı? Dikkat etmeniz gereken şey öncelik olarak güvendir. Başvuru sırasında ücret isteyen ajans olur ise arkanıza bakmadan çıkıp gidin derim. Muhtemelen oyuncu adaylarını dolandırma işini üstlenmişler demektir.  Ajansalara kayıt yaptırmak ‘ücretsiz’ olmalıdır. Aksini söyleyen kuruluş oyunculuk hayallerine sahip adaylardan kazanç sağlama güdüsüyle davranıyor demektir. Aman! derim.

            Sektörde güvenilir olmak kolay değildir.  Oyunculuk ajansı bu güveni; yaptığı projeler ile, çalıştığı ve uzun soluklu devam ettiği  ünlü oyuncular ile gösterip tesciller. "Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde" yani  "İnsanın aynası işidir¸ lâfa bakılmaz; bir kişinin aklının seviyesi¸ yaptığı işte görünür’ sözünü Ziya Paşa, tam da bu durumlar için söylemiştir. İyi bir oyunculuk ajansı, kalitesini harika projerlerde kanıtlamış olup,  ekip çalışanları memnuniyeti ile her yeni projede güven tazeler.

Başvuru yaptığın oyunculuk ajansı, bundan sonra askerde ‘badi’ neyse sana o kadar yakın olacak bir kurum olup oyunculuk hayatın boyunca sana profesyonel olarak arkadaşlık edecektir. Badinin yani oyunculuk ajansının senin özlük haklarını sözleşmelerde koruması, iş hukukuna uygun olarak desteklemesi şarttır. Güven olgusunu layığı ile gerçekleştiren oyunculuk ajansları, bu konuda titiz davranıp hiçbir oyuncu adayının mağdur olmasına göz yummaz. 

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Oyunculuk ajansı başvuruları, ücretsiz olarak, online yada şahsen yapılır. Başvuru nüshasını eksiksiz doldurman ve vesikalık ya da net çekilmiş boy fotoğrafını ekleyerek ajansa iletmen yeterli olacaktır. Kayıt işleminin kabul edilmesi sonrasında, sana deneme çekimleri için randevu verilmesi ile, yapımcılara sunulmak üzere kayıtların tamamlanmış olacaktır. Bundan sonrası biraz sabır, biraz şans ile doğru projeyle buluşmayı beklemenden geçiyor. Oyunculuk ajansının sana uygun projeler için deneme çekimlerini yenilemesi ve bu durumlardan seni haberdar etmesiyıldızının parlamasında önemli noktalardır.

DENEME ÇEKİMLERİ İÇİN İPUÇLARI NELERDİR? 

Deneme çekimleri oyunculuk seçimlerinin olmazsa olmazı mireng taşıdır. Kendini ne kadar iyi ifade edersen rolü kapma oranın da o kadar artacaktır.  Deneme çekimlerini hayatında dönüm noktası olarak seni yıldızlara kavuşturacak bir projeye başlaman için ilk basamak  olabilir. Senin için derlediğimiz deneme çekimi önerilerilerine artık başlayalım:

  • İlk olarak asla deneme çekimi yapılan yere asla geç gitmemelisin. Hatta randevu saatinden 15-20 dk önce gidip ordaki atmosfere alışman senin açından iyi olacaktır. Şunu da belirtmeliyiz ki hava şartları, trafik bunları yola çıkmadan önce hep göz önünde bulundurmalısın. Özverili ve sorumlu oyuncu izlenimi önemlidir.
  • Deneme çekimleri için giydiklerine dikkat etmelisin. Basit kıyafetler giyip koyu renkleri tercih etmen önemli. Desenli giyinmekten kaçının.. Gözlük, şapka aksesuarlarından kaçının. Az makyajlı, sade görünümlü olmanız önemli. Renkli göz farı sürmemelisin. Sallanan büyük takılardan ve fazla dekolteli, askılı kıyafetlerden uzak durman gerekir. Erkek adayların iyi kesimli bir gömlek yada yakası çok açık olmayan bir tişört tercih etmeleri gerekir.
  •  Giyimin tamam, randevu saatinden önce de geldin hazırsın, yalnız deneme çekimleri bekleme salonunda bulunma süren bazen saatleri geçebilir. Bundan şikayetçi olma. Sabırla kendine ve eğer vermişlerse rolüne odaklanıp, çekimi olabildiğince eğlenerek ve rahat bir şekilde geçir. Deneme çekimleri hep hayatında olacak ve hiçbiri bir son olmayıp kendini yetiştirip tekrar başvurman için fırsat olacaklar.
  • Deneme çekimleri yapanlarla sıcak ilişkiler kurmaya ve ayrılırken de bu ilişkiyi korumalısınız. Bu proje olmazsa diğer projelerde yine karşılacaksınız çünkü.

NE KADAR SÜRE BEKLERİM

Oyunculuk ajansına  başvurunu yaptın, deneme çekimleri yapıldı bundan sonraki süreç oyunculuk ajansı senin çekimlerini yapımcılara sunacaktır. Yönetmenler, firma sahipleri değerlendirip sonuca göre dönüş yapılır.

Rol için seçildiğinde, oyunculuk ajansının ayarladığı görüşmede, yapımcı ile sözleşme yapılır. Burada oyunculuk ajanslarının sizin tüm haklarınızı gözetmesi son derece önemlidir. Vazgeçme hakkınızın gizli tutulması ibaresinin sözleşmede olmasına dikkat edin.  Kaliteli oyunculuk ajansları profesyonel olarak işleri takip edip her iki tarafın da mağdur olmasına izin vermeyecektir.

Kabiliyet yoksa sanatçı olunamaz; ama çalışılmazsa kabiliyet hiçbir işe yaramaz.”

Emine Zola bu söz ile sanatçı olmanın zorlu süreçlerini naifçe dile getiriyor. Oyunculuk bitmeyen bir öğrenme isteği ve sabırlıözverili çalışman ile sana yeni ufuklar açacak büyüleyici bir sanattır.

Bu zor yolda şansın bol, yıldızın parlak olsun.

Bize Ulaşın