Aşk 101 (Dizi)

Aşk 101 (Dizi)

Aşk 101 (Dizi)

Aşk 101 (Dizi)

Netflix’in ilk sezonu 24 Nisan 2020’de yayınlanan popüler dizisi Aşk 101 hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Aşk 101 Konusu

1990’lar İstanbulu’nda yaşayan gençlerin hayatın zorluklarını, kendilerini ve aşk acısını keşfetmesini konu alan Aşk 101, ikinci sezonunda karakterlerin gelişimiyle öne çıkıyor. Osman ilk kez âşık olurken Işık, Sinan’ı hayata döndürmeye çalışıyor. Eda ve Kerem ise kendi seçimleri ve ilişkileri arasında sıkışıp kalmış durumda. Bunun yanı sıra ekip yine lise müdürü Necdet’in hegemonyasından kurtulmaya çalışıyor. Yetişkin olarak tekrar bir araya geldiklerinde de geçmişleri ile hesaplaşmak zorunda kalıyorlar.

İlk sezonda izlediğimiz Kubilay Aka, Mert Yazıcıoğlu, Alina Boz, Selahattin Paşalı, İpek Yazıcı, Ece Yüksel, Pınar Deniz ve Kaan Urgancıoğlu gibi isimler ana kadro olarak ikinci sezonda da yer alıyor. Yeni sezonda kadroya Osman karakterinin sevgilisini canlandıracak olan, Kız Kardeşler filmiyle adından söz ettiren Ece Yüksel dahil oluyor. Işık ve Eda’nın yetişkin hâllerini yine Bade İşcil ve Tuba Ünsal canlandırırken, Osman, Kerem ve Sinan’ın yetişkin hâllerini kimin canlandıracağı ise hâlâ merak konusu.

“Eğer doğru dala tutunmazsan, hayat seni hiç istemediğin yerlere sürükleyebilir. Hayatla savaşmak için aşkı mı yoksa tüm hızıyla sana doğru yaklaşan sistemin içinde yetişkin olmayı mı seçersin?” sorusundan hareketle yola çıkan, Meriç Acemi’nin kaleme aldığı Aşk 101’in yapımcılığını yeni sezonda da Ay Yapım üstleniyor. İlk dört bölümü yine Ahmet Katıksız yönetirken son dört bölümü ise Deniz Yorulmazer üstleniyor.

Netflix‘in Türkiye yapımı üçüncü orijinal dizisi olan Aşk 101 Nisan 2020’de yayınlanmadan birkaç gün önce dizide Selahattin Paşalı‘nın canlandırdığı Osman karakterinin eşcinsel bir karakter olduğuna yönelik iddialar ortaya atılmıştı. Dizinin yayınlanmasıyla birlikte Osman karakterinin diğer dört ana karaktere kıyasla aşk hayatına yoğunluk verilmemesi ve silik bir şekilde anlatılması sebebiyle kimi eleştirmenler dizinin sansüre uğradığını dile getirmişti. Her ne kadar AKP’nin Tanıtım ve Medya’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Mahir Ünal, Osman karakterinin eşcinsel olarak kaleme alındığını öğrenmeleri dahilinde buna engel olduklarını belirtse de Netflix Türkiye tüm iddiaları yalanlayarak son noktayı koydu.

İlk sezonda Aşk 101’in izleyiciyi en çok çeken unsurlarından biri 90’lı yılların sosyal hayat temsili olmuştu. Sadece kostüm ve sanat tasarımıyla değil, 90’lar Türkçe rock ve pop şarkılarından oluşan dizi müzikleriyle de Aşk 101, izleyenleri tam anlamıyla geçmişe ve gençliklerine götürdü. Dizi, Tampon, Mor ve Ötesi, Şebnem Ferah, Athena, Franz Ferdinand ve Pixies gibi yerli ve yabancı birçok 90’lar ve 2000’ler grubuna müziklerinde yer veriyor.

Birbirlerinden farklı sebeplerden ötürü okul idaresiyle problem yaşayan Sinan , Kerem, Eda ve Osman, okul müdürü Necdet tarafından okuldan atılmaya çalışılır. Atılmamaları için elinden geleni yapan tek öğretmen Burcu Hoca’dır. Sorun teşkil eden bu dört öğrenci, tayini çıkan Burcu Hoca’nın gitmesini önlemek için onu Kemal Hoca’ya âşık etme planı yaparlar. Bu planın yürümesi için ise okulun örnek öğrencisi Işık’tan yardım alırlar. Fakat işler planladıkları gibi gitmez ve sonunda yine kendilerini okuldan atılmış olarak bulurlar. Bu plan sürecinde yakınlaşan çiftlerden biri olan Eda ve Kerem, ilişkilerinde ne istediklerini bilememekte ve bu yüzden inişli çıkışlı bir ilişki sürdürmektedirler. Bir diğer çift Işık ve Sinan ise ilk defa tattıkları duygular karşısında nasıl davranacaklarını bilemedikleri için birbirlerini çeşitli sebeplerle incitmektedirler. Aşk 101 bizlere biri 1998 yılında biri ise günümüzde geçen iki ayrı hikâyeyi sunmakta. Günümüzde geçen hikâyede yetişkin olarak gördüğümüz Işık, ekibi bir araya getirmeye çalışır. Herkese tek tek mektup gönderen Işık, ilk sezonda sadece Eda’dan geri dönüş alır. Osman, Kerem ve Sinan’ın durumu ise belirsizliğini korurken sezon finalinde bu karakterlerin yetişkin hâllerini de ikinci sezonda göreceğimiz kesinleşti.

Aşk 101 Oyuncular

Kubilay Aka – Kerem

Kaan Urgancıoğlu – Kemal

Alina Boz – Eda

Pınar Deniz – Burcu

Mert Yazıcıoğlu – Sinan

Selahattin Paşalı – Osman

İpek Filiz Yazıcı – Işık

Müfit Kayacan – Necdet

Bade İşçil - Eda

Tuğba Ünsal - Işık

 

Bize Ulaşın