Oyunculuk İçin Aranan Kriterler Nelerdir?

  • Anasayfa
  • Oyunculuk İçin Aranan Kriterler Nelerdir?
Oyunculuk İçin Aranan Kriterler Nelerdir?

Oyunculuk İçin Aranan Kriterler Nelerdir?

Oyuncu Nedir ve Oyunculuk İçin Aranan Kriterler Nelerdir?

 Oyuncu; Bir durum ya da karakteri canlandırmak için insana özgü jest ve mimikleri ile kendi yeteneklerini birleştirerek canlandıran kişilere denir. Bunlar film tiyatro televizyon gabi sanatın hemen her dalında aktif olarak görev alabilmektedirler.

 Oyuncunun asıl görevi üstlendiği karakteri izleyici kitlesine etkili bir biçimde aktarması gerekmektedir. Bu yönüyle bakıldığında izleyicide bir etki oluşturması bakımından iş verenlerin oyuncu da görmek istediği belli başlı unsurlar vardır. Bunlar kısaca sıralandığında şu şekildedir;

 . Seyircide anlatım tarzı başta olmakla beraber hem bilgilendirici hem de seyirciyi sıkmadan rolünü yorumlamalı

 . Oyuncu program başlamadan önce elindeki metne çalışmalı hatta gerektiği yerde ezber yapmalıdır.

 . Bulunduğu grubun parçası olmalı ve bu iş birliğini ekip arkadaşlarıyla paylaşmalı.

 . Oynayacağı karakter hakkında önceden bilgi sahibi olmalı ve bu konuda karakteri konusunda kendisini geliştirmelidir.

 . Ek olarak oyun dışında röportajlarda karakterinin tanınması adına işleyişinden bahsetmeli ve çeşitli yorumlamalarla seyirciyi bilgilendirmelidir.

 Oyunculuk için gerekli standartlardan en önemlileri kendilerini geliştirmek ve eğitimlerini almak adına üniversitelerin ilgili bölümlerinden gerekli eğitimleri alınmalıdır. Bu iş için konservatuarlar özel olarak oyunculuk bölümleri sunmaktadırlar. Fakat her ne kadar oyuncu olmak isteyenler eğitimlerini başarı ile tamamlasalardı asıl gereken kişinin sahne karşısında yaratıcılığı ve o anki seyirciye aktarmak istediğini ifade edebilmesidir.

 Oyunculuk için oyuncuda belli başlı yeteneklerinde olması göz ardı edilemez. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse akıcı bir konuşmayla beraber düzgün diksiyon eğitimi, sahneye adapte olması bakımından ezber yeteneği iyi olmak, sesini aktif bir şekilde kullanmak, Sahnede alacağı rol uzun saatler alabileceği için bu konuda adaptasyonu iyi sağlamak ve sahne karşısında insanlarla karşı karşıya geldiğinde heyecanını koruyup üslubunu buna göre ayarlamak başlıca gerekenler olarak sınıflandırılabilir.

 

 

 

 

 

 

Bize Ulaşın