Influencerlar Ne Kadar Kazanıyor?

  • Anasayfa
  • Influencerlar Ne Kadar Kazanıyor?
Influencerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Influencerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Hem dünyanın hem de Türkiye ekonomisin en önemli parçalarından birisi haline gelen influencer’ların kazançları oldukça merak edilmeye başlandı. Teknolojik ürünlerin tanıtılmasından turizm kuruluşlarına, ürün lansmanlarından perakende şirketlerine kadar pek çok yerde karşılaşmaktayız.

INFLOW Summits'in kurucu ortakları Emre Gelen ve Afşın Avcı'nın verilerine göre 1 milyar ABD dolarına ulaşan küresel influencer ekonomisi Türkiye'de 35 milyon lirayı aştı. INFLOW Summits yetkilileri, nasıl etkili bir influencer olunacağını da açıkladı.

İnternetin hayatımıza girmesiyle ortaya çıkan yeni mesleklerden biri de “influencer” oldu. Günümüzde daha da aktif ve uzun süreli kullanılan sosyal medya platformlarının da etkisiyle beraber influencerların önemini artırmıştır.

Influencer’ların sosyal medya platformlarında yapmış olduğu paylaşımlar milyonlarca insanı etkilemekte ve tüketim tercihlerinde önemli rol oynamaktadır.

Bununla birlikte, influencer’lar artık hatırı sayılır gelir elde etmeye başladılar. Influencerlar artık perakende şirketlerinden turizm organizasyonlarına, ulusal tanıtımdan teknolojik ürünlerin lansmanına kadar birçok farklı alanda kullanılıyor.

Blog yazmak, Instagram, Youtube, Twitter veya diğer sosyal medya kanallarında paylaşım yapmak artık bir hobi değil, önemli bir gelir kaynağı olmaya başladı.

Oldukça iyi takipçi sayısına ulaşmış ve düzenli olarak paylaşımlar yapan influencer’ların aylık ortalama kazançları 20.000 TL’yi bulabilmektedir.

Influencer’ların her yıl, en yüksek artış gösteren pazarlama yatırımları arasında geldiğini belirten Afşın Avcı;

“Her yıl daha fazla marka ve pazarlama yöneticisi, Influencer Pazarlaması’na yatırım yapıyor. Bu da, bu ekosistemin bir hobiden ibaret olmadığını, apayrı bir pazarlama kanalı haline geldiğini gösteriyor” dedi.

Influencerlar ne kadar kazanıyor diye tekrar soracak olduğumuzda INFLOW Summits Kurucu Ortağı Emre Gelen’in verdiği bilgiye göre, ülkemizde yılda 1 milyon TL ve daha üzerinde kazanç sağlayan influencer’lar bulunmaktadır.

 

Influencer pazarlama yazılımı platformu Klear’ın 2.500’den fazla Influencerı inceleyerek yaptığı araştırmaya göre:

  • Sponsorlu Instagram yayınları için ortalama 41 ile 3138 dolar
  • Sponsorlu Facebook yayınları için 31 ile 2400 dolar
  • Sponsorlu YouTube videoları için 315 ile 3857 dolar arasında bir meblağ kazanmaktalar.
Bize Ulaşın