Eski Mankenler

Eski Mankenler

Eski Mankenler

Eski Mankenler

Çok değil yirmi belki on yıl önce vücutlarıyla ve pozlarıyla ortalığı yakıp kavuran bazı eski manken ve modeller vardı. İşte en popüler eski model ve mankenler:

Pınar Altuğ

Pınar Altuğ ortaöğretimini Saint Benoit Fransız Lisesi’nde tamamladı. Mankenlik kariyerine ise henüz lisedeyken başladı. 1994 yılında ise Miss Turkey yarışmasında birinci seçilen Pınar Altuğ 1997 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi altındaki işletme bölümündeki öğrenimini yarıda bıraktı. Ünlü modelin televizyon hayatı ise 1995 yılında başladı. 1995-1998 yılları arasında pek çok magazin programında sunuculuk yaptı. 1999 senesinde Pınar’ın Yemek Zevki isimli programın yapımını ve sunuculuğunu üstlendi. Bu projeden sonra, aynı yıl mankenliği bıraktı. 2000 yılında dizi hayatına başladı ve Kurt Kapanı isimli dizide rol aldı. Bu dizinin ardından pek çok diziye ve filme başarılı roller ile imza attı. Bu dizi ve filmler arasında Çocuklar Duymasın, Omuz Omuza, Davetsiz Misafir ve ilk Aşkım gibi başarılı işler de vardır. Ayrıca 2004-2006 yılları arasında Türkiye’nin Yıldızları Programının sunuculuğunu üstlenen ünlü model 2010 yılından itibaren Çocuklar Duymasın dizisinin yeni versiyonunda rol aldı. Pınar Altuğ ayrıca En iyi Kadın Oyuncu ve En İyi Kadın Komedi Oyuncusu Altın Kelebek Ödüllerini de almıştır.

Sema Şimşek

Sema Şimşek 26 Şubat 1976 tarihinde Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinde dünyaya geldi. Sekiz yaşında iken ailesinin aldığı karar sonucu vatana döndü. Mimar Sinan Üniversitesini kazanmasına rağmen maddi nedenler sebebiyle okuyamadı. Mankenliğe ise lise yıllarında ilk adımını attı. 1994 senesinde Best Model of Turkey yarışmasını kazandı. 1995 yılında ise Best Model Of The World yarışmasında dördüncü seçildi. 1998 yılında düzenlenen Moda Haftası Paris’te Jean Louis Scherrer defilesinde model olarak podyuma çıktı. Yaklaşık altı sene boyunca ise Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde İnci Tataroğlu karakteri ile rol aldı. Bu dizide büyük isimlerle çalıştı ve kendisini geliştirerek çok şey öğrendi. 2001 senesinde ise kendisi gibi manken olan Burak Hakkı ile dünya evine girdi. 2012 yılının şubat ayında ise boşandı.

Demet Akalın

Demet Akalın 1972 yılında Kocaeli şehrinde dünyaya gelen eski oyuncu, manken ve şarkıcıdır. 2000’li yıllarında ortalarından günümüze kadar çıkardığı popüler şarkılar dolayısıyla günümüzde pop müziğin en tanınan isimlerinden bir tanesidir. Gölcük, Kocaeli’nde dünyaya gelen Demet Akalın erken yaşlarında iken mankenlik odaklı bir kariyer yapmayı tercih etti ve bir ajansta mankenliğe başladı. Ek olarak doksanlı yıllarda pek çok sinema filmi ve televizyon dizisinde oyunculuk yaptı. Mankenlikle paralel olarak aynı zamanda çeşitli gazinolarda assolistlik yaptı ve 1996 yılında ilk stüdyo albümü Sebebim’i piyasaya sürdü. Ancak ilk albümü piyasada çok ilgi görmedi. Bu olaylardan sonra asıl çıkış yaptığı şarkıyı çıkardı. Aşkın Açamadığı Kapı ile Kral TV Video müzik ödülünü kazandı. Bu yıllarda yani iki binlerin başında çıkardığı pek çok şarkı ile iyi çıkışlar yapıp, pek çok ödül aldı.  Demet Akalın mankenlik ve modelliğe devam ettiği sırada gazinolarda solist ve assolist olarak sahne almaya başladı. Eylül 1996 tarihinde ilk stüdyo albümü Sebebim, Elenor Plak çatısı altında yayımlandı. Arabesk ve Pop kültürlerini harmanlayan albüm, kimilerine göre Demet Akalın’ın titrek vokali sebebiyle beğenilmedi.

Arzum Onan

Arzum Onan 31 Eylül 1974 yılında başkentte dünyaya geldi. Memur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen eski manken ilkokulu Ankara’da liseyi İstanbul şehrinde tamamladı. Ümraniye Endüstri Meslek Lisesi Yapı Ressamlığı alanından mezun oldu. Bin dokuz  yüz doksan iki yılında Gaye Sökmen Ajans’ta mankenlik ve modelliğe başladı. Nisan 1993 tarihinde Miss Turkey yarışmasında birinci olarak türkiye güzeli seçildi. Aynı yılın Ağustos ayında ise Miss Europe’da Avrupa Güzeli unvanını kazandı. Büyük bir reklam kampanyasında üç yıl modellik yaptı. 1997 yılında ise dört sene sürecek yoğun tempolu bir televizyon dizisinde rol almaya başladı. Bu yıldan sonrasında genelde kamu yararı amacıyla gerçekleştirilen özel defilelerde podyuma çıktı.

Asuman Krause

Asuman Krause 1976 yılının ilk aylarında Almanya’nın başkenti Berlin şehrinde dünyaya gözlerini açtı. 1998 yılında Miss Turkey ikincisi olan Asuman Krause, eski manken, sunucu, oyuncu ve şarkıcıdır. Eski model, Türk bir anne ile Alman bir babanın kızı olarak Berlin’de doğdu. Almanya Genç Milli Basketbol Takımına Katıldı. Annesi, Asuman on yedi yaşında iken Asuman ve ablasını alarak Türkiye’ye döndü.

Miss Turkey yarışmasında ikinci seçildikten sonra mankenliğe başladı. 2005 senesinde Yaz Sabahı isimli televizyon programının sunuculuğunu yaptı. Aynı yıl Sen Ne Dilersen Adlı filmde melek rolünü hayata geçirerek oyunculuğa başladı. Sonradan Görme televizyon dizisinde Metin Şentürk ile başrol oynadı. No Savaş Si Manken isimdi tiyatro oyunundan sonra Kandemir Konduk’un İyi Aile Çocuğu oyununda başrol oynayarak oyunculuğunu ilerletti.

Asuman Krause, 2006 senesinde mankenlik kariyerine son vererek şarkıcılığa başladı. İlk albümü Çok Yalnızım’ı 2006 senesinde Seyhan Müzik çatısı altında yayınlandı. Mankenliği bırakıp şarkıcılığa geçtiği için yapılabilecek haksız eleştirileri önlemek için, albümünü kendi ismini vermeden radyolara gönderdi. Şarkılar genel olarak beğenildi. Günümüzde 360 TV’de sunuculuk yapmaktadır.

Bize Ulaşın