Ünlü Mankenler

Ünlü Mankenler

Ünlü Mankenler

Manken veya Model bir kıyafetin sergisi veya bir reklam için poz veren ve kendisini sergileyen kişidir. Ülkemizde mankenlik veya modellik ile tanınan pek çok kişi vardır. Türkiye’de ve dünyada merak edilen Ünlü Mankenler:

Bertan Asllani

Akrep dizisinin Efe’si olarak hafızalara kazınan Bertan Asllani üç temmuz bin dokuz yük doksan dokuz yılında Makedonya’nın Üsküp şehrinde dünyaya gelmiştir. Şöhretini başlarda şarkıları ile kazanan ünlü oyuncu, şöhretini kazandıktan sonra oyunculuk kariyerine başlamıştır. Küçük yaşlarından itibaren spor ve müzik ile yakından ilgilendi. Henüz on üç yaşında iken kendi stüdyosunu kurup besteler yapmaya başladı. İlk albümü henüz on üç yaşındayken 2003 yılında piyasaya çıktı. Makedonya’da doğup büyümesine rağmen albümü Arnavutçaydı. Arnavutça bilmemesine rağmen Arnavutça beste çıkarmış oldu. Makedonya ve Arnavutluk ülkelerinde birden fazla albüm ve çok sayıda müzik klibi çıkardıktan sonra tanınır hale geldi. Ancak Bertan Asllani asıl şöhretini Türkiye’ye geldikten sonra kazandı. İlk olarak Türkiye’de Damla Damla parçasının klibini ve müziğini çekip yayınladı, parçanın çok beğenilmesi ile pek çok ünlü Türk isimle beraber müzik kariyerine devam etti. Bu olayların ardından Gani Müjde ile tanışan Bertan Asllani modellik ve oyunculuk kariyerine başlamış oldu.

Çağatay Ulusoy

Çağatay Ulusoy 1990 yılında Boşnak ve Bulgar kökenli bir ailede Dünyaya geldi. 2010 senesinde Best Model of Turkey yarışmasında birinci oldu. Üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesinde tamamladı. İlk canlandırdığı karakter 2011 senesinde Show TV’de yayımlanan Adını feriha koydum dizisindeki Emir Sarrafoğlu karakteridir. Bu dizide iki sezon olmak üzere toplam altmış yedi bölüm oynadı. 2013-2015 yılları arasında ise yapımını Ay Yapım’ın üstlendiği Med Cezir dizisinde Yaman Koper karakterini canlandırdı. Dizide başrol olarak Çağatay Ulusoy’a Serenay Sarıkaya eşlik etti. Dizi toplamda iki sezon ve yetmiş yedi bölüm sürdü. 2018-2020 yılları arasında ise Netflix platformunda yayınlanan Hakan Muhafız adlı dizide Hakan Demir rolünü üstlendi. Aynı zamanda Netflix platformunda yayınlanan kağıttan hayatlar filminde başrol olarak Mehmet karakterini canlandırdı.

Tuğba Özay

Tuğba Özay Manken olarak kariyerine ise 1994 yılında bir Vakko defilesi ile adım atmıştır. Aynı yıl içerisinde ‘Sonradan Görmeler’ isimli televizyon dizisinde bir yüzme hocasını canlandırmıştır. 1995 yılında Miss Model of Turkey yarışmasında birinci seçilmiş, bunun ardında Miss Model of the World yarışmasında ikinci seçilmiştir. Yarışmada ayrıca en iyi vücutlu model ödülünü de kazanmıştır. 1996 yılında Paris’e yerleşerek modelliğe başlasa da Türkiye’ye dönmüştür. Aynı yıl Avrupa’da yılın Manken – Modeli seçilmiştir. Oyunculuk kariyerinde de pek çok başarıya imza atan Tuğba Özay iki bin on yedi yılında ise Onur Akay Medya tarafından yılın en iyi oyuncusu seçilmiştir. Günümüzde Türkiye’deki En Ünlü Mankenler ve modellerden bir tanesidir.

Adriana Lima

Adriana Lima 1999'dan 2018'e kadar en iyi Victoria's Secret’in Meleği olarak bilinen Brezilyalı bir model ve aktris. 2017 yılına kadar en uzun süre çalışan modeldi ve 2017'de "en değerli Victoria's Secret Meleği" seçildi. 2003'ten beri Maybelline kozmetiklerinin sözcü modeli ve Super Bowl ve Kia Motors reklamlarıyla da tanınmaktadır. 15 yaşında, Lima Ford'un "Brezilya'nın Süper Modeli" yarışmasını kazandı ve sonraki yıl New York'ta Elite Model Yönetimi ile anlaşmadan önce Ford "Dünyanın Süper Modeli" yarışmasında ikinci oldu. Lima şu anda models.com tarafından "Yeni Süper Modellerden biri olarak derecelendirilmekte. 2014'ten beri Lima, dünyanın en çok kazanan ikinci modelidir. 2012 yılında, Forbes'un en çok kazanan modeller listesinde bir yılda 7,3 milyon dolar kazandığı tahmin edilerek 4. sırada yer aldı. 2013 yılında 3. sırada çıktı ve 2014 yılında 8 milyon dolar kazancıyla 2. oldu. 2015 senesinde 9 milyon dolarlık kazancıyla sıralamada 2. oldu. 2016 yılında ise 10,5 milyon ABD Doları kazançla ikinci sırayı korudu. Lima, İspanya'nın Barselona kentinde bulunan giyim markası Desigual'ın, İtalyan markası Calzedonia'nın Beachwear koleksiyonunun ve İtalyan markası Sportmax'ın hazır giyim koleksiyonunun marka modeli olarak görev yaptı. Halen IWC, Puma, Maybelline ve Chopard'ın modelidir. Türkiye’de de yakın zamanda Metin Harra ile ilişkisi ile gündeme gelmiştir

Bize Ulaşın