Influencer Ne Anlama Gelir?

Influencer Ne Anlama Gelir?

Influencer Ne Anlama Gelir?

İnternet ve sosyal medyanın günlük hayata entegrasyonu ile birlikte kelime dağarcığımıza giren yabancı kelimelerden biri de influencer kavramıdır. Çeşitli sosyal medya kanalları üzerinden ürün tanıtımını yaparak para kazanan influencerlar, neredeyse tüm sosyal medya kullanıcılarının takip listesinde yer alıyor.

Bu nedenle birçok netizen, "Influencer ne anlama gelir ve nasıl influencer olunur?" sorusunun cevabını arayacaktır. İşte influencer pazarlama nasıl yapılır sorularının cevapları yazımızda…

Sosyal medyada gezinirken takip ettiğimiz veya merak ettiğimiz bazı takipçi sayısı yüksek kullanıcıların sayfasındaki ürün tanıtım ve alışveriş link paylaşımları herkesin ilgisini çekiyor. Influencer pazarlaması (marketing), birden fazla takipçi ve kurum arasındaki karşılıklı anlaşmaya dayanan yeni nesil bir pazarlama teknolojisidir. Etkilenmek yerine etkilemek ve para kazanmak isteyenler Influencer pazarlaması nasıl yapılır, influencer nedir, influencer nasıl olunur?

Influencer ne demek? Influencer ne anlama gelir?

Influencer ne demek? Influencer pazarlaması (marketing), ünlüler veya ünlüler tarafından çeşitli marka ürünlerini tanıtması daha eskiden de kullanılan bir yöntemdi. Tek fark, dijital kanallar yerine geleneksel kanalların kullanılmasıydı. Bu insanlar, diğer bir deyişle nüfuzlu insanlar, aslında hepinizin yakından tanıdığı ünlü sanatçılar, sporcular, şarkıcılar, müzisyenler, iş adamları veya siyasi kişilerdi.

Günümüz toplumunda ünlülerin yanı sıra iyi bilgisayar oyunları oynayan bir lise öğrencisi, harika tarifler hazırlayan bir ev hanımı ya da bulunduğu yerlerin video ve fotoğraflarını paylaşan bir gezgin, milyonları kendine çekebilir. Sosyal medya hesabıyla kısa sürede dünyaca ünlü bir web sitesi haline geldi. Kısacası, artık TV'de influencer olmanıza gerek yok.

Instagram’da Influencer Olmak

Instagram’da nasıl influencer olunur diye araştırma yapan kişiler için ilk şart sosyal medya hesaplarında hatırı sayılır sayıda takipçiye ulaşmak ve sosyal medyayı aktif ve doğru kullanmaktır. Kişi alanında uzman olduğunu göstermeli ve izleyiciye uygun paylaşımlar sağlayarak beğeni kazanmalıdır. Markalar, influencer olarak hangi kitleyi seçeceklerini bilmeden işbirliği yapmaktan hoşlanmazlar. Kişi gerekli şartları sağlıyorsa, marka onun tanıtımını yapmak için ürünlerini gönderecektir. Influencerlar bu ürünleri denemekte ve takipçilerine tavsiye etmektedir. Influencer pazarlama nasıl yapılır sorusuna bu şekilde cevap veriyoruz. Instagram fenomenleri genellikle gönderilerinde aldıkları beğeniler ve yorumlar aracılığıyla daha geniş bir kitleyi çekmeyi amaçlar. Bu nedenle, daha fazla insanı etkilerler.

Influencerlar Nelere Dikkat Etmeli?

  • Doğal olmak, gerçek kişiliği yansıtmalısınız
  • Özgün olmak
  • Açık sözlü olmak, fikirlerini belirtmekten çekinmemek
  • Sundukları fikir hakkında bilgi sahibi olmak
  • Çevreyle iletişim halinde kalmak
  • Dijital pazarlama konusunda bilgi sahibi olmak
  • Diğer influencerlarla iletişim halinde olmak
Bize Ulaşın