Oyunculuk Ajansı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

  • Anasayfa
  • Oyunculuk Ajansı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Oyunculuk Ajansı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Oyunculuk Ajansı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Biliyorsunuz ki günden güne oyuncu sayısı artıyor; bununla temel nedeni ajansların daha çok oyuncu yakalamasıdır. Gelelim hayaliniz olan oyunculuk ajanslarından film ve dizilerde rol almak için bu ajanslara nasıl başvuru yapmanız gerektiğine. Aldığınız “oyunculuk” eğitimlerinin ardından bir ajans aradığınıza eminiz; herkes yeteneğini, çalıştığı alanda yükseldiğini ve kendini fark ettirmeyi ister. Kaliteli bir eğitimle yeteneğinizi üstün derecede pekiştireceğiniz V Ajansı tercih edebilirsiniz; bu size sadece bir öneridir. Piyasa üzerinde birçok ajans bulunsa da ilk olarak V Ajans ile yeteneğinizi fark ettirirseniz daha çeşitli yapıda oyunculuk teklifleri alabilirsiniz. Piyasa üzerinde isim yapmış ajanslara başvurmanız halinde seçilmeniz sizin için oldukça iyi bir haber olacaktır; çünkü sektör üzerinde birçok ajans bulunuyor. Binlerce ajansın içerisinden isim yapmış bir ajansla çalışmaya başlamanız kariyer başlangıcınız için mükemmel bir durumdur; zaten ajanslardan birçoğu oyuncu adaylarının umudunu kesme yönünde ve sadece kendini düşünmektedir. Güvenilmez sayısız cast ajansın olduğunu da söylemeliyim; bu duruma da ayrıyeten dikkat etmelisiniz. Bu söylediğimizle birlikte de ajans seçimi ve başvurusu konusunda da sizin seçici olmanızı öneriyorum; yani belli kriterleri göz önünde bulundurarak bir ajansa başvurmanızı söylüyorum. Size biraz daha yardımcı olabilmek ve fikir sahibi olabilmeniz için ajans seçerken dikkat etmeniz gereken maddeleri de aşağıda görmüş olduğunuz gibi sundum.

 

l Hangi ajans olursa olsun “yasal belgelere” sahip olması gerekiyor; bu duruma özellikle dikkat etmenizi rica ediyorum.

 

l Kayıt esnasında, çekim ve başvuru esnasında sizden para isteyen ajanslardan uzak durmalısınız. Bu ajanslar sizin umutlarınızı tamamen bitirmeye yönelik hareketler yaparlar; çünkü neredeyse hepsi fırsatçı olduklarını en baştan belirtir.

 

l Güvenilir olduğuna emin olmalısınız; bunu da belgeleriyle ve içerisinde barındırdığı imkanlarla anlayabilirsiniz.

 

l Yapımcıların, yöneticilerin ve oyuncuların (tavsiye veriyorlar) en fazla tercihte bulunduğu ajans olmalı. Başvuruda ilk bulunacağınız ajansları bu yönde seçin; seçme sıranızda ilk basamaklarda böyle ajansların bulunması iyidir.

 

l Sektörde tanınan bir kurum ve kuruluş olmalı; bunun sebebi bilinirliği fazla olan ajansın tercihi de fazla olduğundandır.

 

l Kaliteli projelere yer veren ve uzun zamandır işletilen bir ajans olması da önemlidir. Kaliteli projelere imza atmış ajanslar her daim bir tık öndedir; araştırmalarınızı dikkatli yapmanız halinde bu ajansları bulabilirsiniz.

 

l Ajansın bünyesinde yetişmiş popüler ve başarılı oyuncuların olmasına da dikkat etmelisiniz; ilk tercihlerinizi ve başvurularınızı bu ajanslardan yana kullanın.

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi ajans seçerken birçok “ajans özelliği” bulunuyor. Bu özelliklere hitaben bir ajans seçmeniz her zaman sizin yararınıza olacaktır; unutmayın ki birçok ajans tarafından oyunculuk hayali olan kişilerin duygularıyla oynanıyor. Açık ve net bir şekilde söyleyelim ki sektör üzerinde tanınmayan yani bilinirliği olmayan bir ajansa kaydolmanız halinde oluşacak birçok zaman kaybı meydana gelecektir; bununla birlikte fark edilmeyerek oyunculuğa karşı hevesiniz ve hayalleriniz kaybolacaktır. Yani kaydolmak istediğiniz ajansı detaylı bir şekilde araştırmanız, araştırdıktan sonra da hakkında bilgiler toplamalısınız; bu sektörde iyi bir ajans hayallere tutunmak için umut demektir.

Ajans Başvuruları Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ajans başvurularının ilk adımında seçtiğiniz ajansın resmî web sitesinden başvuru seçeneklerine göz atmalısınız. Siteyi inceledikten sonra istenilen işlemlere uymalısınız; gerekli işlemler hallolduktan sonra ajans sizi bulunduğu yere çağıracaktır. Ajans başvurunuz kabul edildiyse ve kaydolmak için yola koyulduysanız, doğal bir şekilde makyaj yapmanızı ve sade giyinmenizi öneriyorum. Dikkat dağıtan küpe, kolye, saat vb. aksesuarların takılmaması ve doğal olunması gerektiğini de tavsiye ediyorum. Bunun nedeni ajans yapımcılarının tek tip özelliğe bakmamalarından ötürüdür; yani sadece fiziğe değil çeşitli özelliklerinizin de önemli olduğunu belirtelim. Çoğu yapımcının proje ve resminde farklı karakterlere ihtiyaç duyulmaktadır; bunun sebebi film çeşitliliğinin artış göstermesidir. Halkın ilgi odağı olan karakterlerin yer değiştirmesi ve tipik özelliklerin farklılaşmasından kaynaklanıyor; böylelikle cast ajansları anlaşılacağı üzere “her şey güzellik” algısını sektörde eritmeye devam ediyor. Piyasaya birçok yeni yüz sunmayı hedeflenmiş bu şirketler günden güne büyümeye ve ilgi odağı olmaya devam ediyor. Yapımcı ve şirketlerin herhangi bir şekilde oyuncu temin etmesiyle ajanslar içlerinde yaptığı elemelerle oyuncu kadrosu açıklar ve gerektiği şekilde yapımcılara oyuncu isimleri verir.

 

Bize Ulaşın