Cast Şirketi Ne Demek?

Cast Şirketi Ne Demek?

Cast Şirketi Ne Demek?

Geçmiş yıllara göre son yıllarda en çok duyulan iş sağlayıcılardan biri cast şirketleri. Özellikle oyunculuk, modellik veya ekran önü herhangi bir işte çalışmak isteyen bireyler için cast şirketi ilk çalınan kapılardan biridir.

Cast şirketi nedir?

Cast şirketlerini aracı bir kurum olarak görebiliriz. Çünkü bu kurumlar, iş ile işverenleri birbirine bağlama görevini üstleniyorlar. Cast ajansı, projeyi üreten yapım şirketi ile yapım şirketi tarafından üretilen projeye katılmak isteyen oyuncuları bir araya getiren bir ajanstır. Sayıları yakın zamana kadar az olsa da, bugün oldukça az sayıda cast şirketi var. Cast kurumlarının sayısındaki artış, bu alandaki aşırı talebi karşılamak için ortaya çıkmış bir olgudur. Günümüzde ekranda görünmek isteyenlerin sayısı giderek artıyor. Bu, cast ajanslarına aşırı talep olduğunu gösterir.

Medya sektörüne girmek isteyen bu alanda kendini eğitmiş veya eğitmek isteyen, bireyleri yönlendiren cast ajanslarının ortak bir çalışma şekli var. Tüm cast ajansları, kadroya dahil olmak isteyen, hayalleri peşinden koşmak isteyen kişilerden başvuru alır. Formlar sanal ortamda cast şirketlerinin internet adresleri üzerinden doldurulduğu için artık alınan başvuru kolay ve çok hızlıdır. Tabi başvuru formunu doldururken bazı istekleri karşılamanız gerekir. Örneğin, kalitesi düşük olmayan yüzünüzün belirgin olduğu fotoğraflar yüklenmesi istenir, hatta video göndermeniz de mümkündür. Başvuru, acente ekibi tarafından gerekli incelemeden geçtikten sonra gerekli görülen kişilerle görüşmeler yapılacaktır. Cast şirketleri, işe almak istedikleri kişileri sözleşmelerle bağlar. İmzalanan sözleşme, cast ajansının ve ajansla işbirliği yapacak kişilerin haklarının korunmasına yönelik hükümler içermektedir. Sözleşmelerin çoğu yıllık olarak düzenlenir.

Cast şirketi başvuruları aldıktan sonra kadroya dahil ettikleri kişileri sözleşme dahilinde olan bir zaman dilimi içerisinde kişileri mesleğe hazırlamaktadır. Cast şirketinin burada en önemli görevi kişilere uygun olacak işleri ayarlamaktır. Burada özellikle oyuncu adayları kendilerine uygun rollerde yeteneklerine gösterebilecekleri için ayrıca önemlidir. Bunlar göz önünde bulundurularak cast şirketi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli basamak geniş bir ağa sahip cast ajansı ile birlikte çalışmanızdır. Sektörün durumunu bilen, sektörde olacak olan dalgalanmaları önceden tahmin edebilecek cast şirketi ile çalışmak önemlidir.

Bize Ulaşın