Oyunculukta Güzellik Şartı Var Mıdır?

  • Anasayfa
  • Oyunculukta Güzellik Şartı Var Mıdır?
Oyunculukta Güzellik Şartı Var Mıdır?

Oyunculukta Güzellik Şartı Var Mıdır?

Günümüzde daha da tercih edilmekte olan her genç kadın ve erkeğin aklına bir kez de olsa gelen oyunculuk mesleği zamanın dizi ve filmleri ile daha da pekiştirilmektedir. Ancak en merak edilen konulardan birisi herkes oyuncu olabilir mi? Ya da oyunculukta güzellik şartı var mıdır? Gibi soruların cevapları olmaktadır. Ne yazık ki her mesleği herkesin yapamadığı gibi oyunculuk da herkes tarafından yapılması mümkün olan bir meslek değildir. Öncelikle kendinizi eleştirerek ve tanıyarak istenen kriterlere uyup uymadığınızı belirleyin.

Oyuncu olmak için güzel olmak veya yakışıklı olmak zorunda mısınız? Genellikle oyunculuk mesleği dendiğinde akıllara güzellik veya yakışıklılık gelse de durum o kadar da basit değil elbette. En önemli kriterler aslında fiziksel özelliklerin uygunluğu ve yeteneklerinizin bu meslek için uygun olmasıdır. Yeteneklere veya eğitimlerle kazanılmış yetilere sahip değilseniz oyuncu olmanız mümkün olmayacaktır. Yeteneklerinize inanıyorsanız oyunculuk başvurusu yapıp daha sonra alacağınız eğitimlerle yeteneklerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Aldığınız eğitimlerle güzel seviyelere gelme inancınızı da yitirmeyin.

Oyuncu olmak için ilk adımınız bilinen bir cast ajansına başvuru yapmak olabilir. Seçmiş olduğunuz cast ajanslarına başvurmak için ajansın web sayfası üzerinden oyuncu olma şartları ile ilgili belirtilen kısımları doldurmalısınız. Burada atlamanız gereken durum fotoğrafsız başvuru asla yapmayın. Yükleme şansınız varsa kendinizi tanıtan ve gösteren kısa bir video dikkat çekmeniz açısından oldukça avantaj sağlayacaktır. Bir diğer seçenek olarak cast ajans ofisine giderek başvurunuzu birebir olarak da yapabilirsiniz. Kendinizi tanıtma şansınız açısından daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Önce kendinizi tanıtıp daha sonra sizden istenilen pozları verip isteyen firmalara gönderilmesi için beklemeye koyulabilirsiniz.

Genel olarak fotoğraflarınıza bakılarak değerlendirilmeye alınır ancak doldurduğunuz bilgilerde yer alan yetenekleriniz ve eğitimleriniz bu aşamada oldukça önemli olacaktır. Güzel veya yakışıklı olmanız tabi ki sizi ön plana alacaktır.  

Örneğin hepimiz dizilerdeki genç, yakışıklı ve güzel oyunculara hayranız. Görünüşte pek iyi olmayan oyuncularla pek ilgilenmiyoruz. Filmdeki yakışıklı adam her kız üzerinde derin bir etki bırakmış olmalı. Neden etkilenirler peki? Sadece yakışıklı ve çekici olduğu için. Örneğin, birçok erkek de filmlerdeki güzel oyunculardan etkilenir. Elbette güzellik ve yakışıklılık oyunculukta olmalı. Ama bu her oyuncu için geçerli değil. Bir film veya dizide bir karakterin güzel olması, bir karakterin ise yaşlı ve çirkin olması gerekir. Bu aşamada oyuncu adayının oynayacağı role göre seçim yapılır. Örneğin güzel bir genç kız, yaşlı ve çirkin bir rol için başvuru yapmıştır. Ancak bu genç ve güzel kadına, bu role uygun olmadığı söylenerek elenir. Aynı durum, belirlenen güzel bir karakter için yaşlı veya çirkin kadının başvuru da aynı şekilde düşünülerek değerlendirmeye alınmaz.

Bize Ulaşın