Survivor

Survivor

Survivor

Survivor, dünyanın pek çok ülkesinde yayınlanan bir hayatta kalma yarışmasıdır. Yarışma yirmi kişinin ıssız bir adaya bırakılması ile başlar. Yirmi kişi iki takıma ayrılır ve bu takımlar farklı adalara yerleştirilirler. Adaya bırakılan bu yarışmacılara yalnızca su verilir. Yiyecek ve barınma ihtiyaçlarını kendilerini karşılar. Yapılan yarışmaların sonucu kazanan takıma barınma ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılayacak alet ve edevatlar verilir. Ya da yarışmanın sonucunda kazanan takımdan kimse o hafta elenmez. Her hafta yarışmayı kaybeden takımdan ceza olarak birisi oy çokluğuyla elenir. Bu şekilde devam ederek kalan son kişi Survivor olur ve büyük ödülü kazanır. Günümüzde Türkiye’de Survivor All Star ismiyle yayınlanmaktadır.

İlk olarak İngiliz televizyon yapımcısı Charlie Parsons, 1992'de bir Birleşik Krallık televizyon yapım şirketi olan Planet 24 için Survivor'ın formatını geliştirdi; Eylül 1997'de Expedition Robinson adıyla çıkış yapan İsveç versiyonu, televizyonda yayınlanan ilk Survivor yarışması oldu. Aralık 2021 itibariyle, Survivor'ın amiral gemisi Amerikan versiyonu, 2000'deki lansmanından bu yana yarışmanın 21 sezonunu yayınladı; 21'inci ve en yeni sezonu 2021'in sonlarında yayınlandı. Survivor All Staryarışması, sezonları ve çeşitli uluslararası versiyonları boyunca, sonraki sezonlarda tanıtılan birkaç yeni kural ve oynanış değişikliğine rağmen oyunun temel önermesini korudu. Oyunda, yarışmacılar, iki takıma ayrılır ve çekimlerin yapıldığı yer ve yarışmacıların yaşam alanı olarak, tipik tropik iki ayrı adaya bırakılırlar. Bir takım olarak, yarışmacılar oyunun tamamı boyunca doğaya karşı hayatta kalmalı, barınak inşa etmeli, ateş yakmalı ve yiyecek bulmalıdırlar. Takım oyunu olan bu kısım Amerikan versiyonu da dahil olmak üzere çoğu versiyon için genellikle yaklaşık 39 gündür. Ancak 20 gün (Fransız sezonlarında olduğu gibi) ile 153 gün (Türkçe versiyonunun bazı sezonlarında olduğu gibi) arasında değişmektedir. Oyunun ilk yarısında, takımlar yiyecek, barınak veya lüks eşyaların ödülleri için, diğerleri ise dokunulmazlık için, kazanan takımın bir sonraki takım Konseyine gitmek zorunda kalmasını engelleyen zorluklarla karşı karşıya kalır. Takım Konseyinde, takımlar son birkaç günün olaylarını birbirlerine soru sorarak tartışır ve ardından kendi oyuncularından birini oy çokluğu ile eler. Oyunun ikinci yarısında, takımlar dağıtılır ve bireysel ödüller ve dokunulmazlık için zorluklar bireysel düzeyde oynanır. Sonraki ada Konseylerinde, elenenler, sonraki tüm ada Konseylerinde yer alan ancak başka türlü katılmayan jüriyi oluşturmaya başlar. Sadece iki veya üç yarışmacı kaldığında, bu yarışmacılar, jürinin onlara soru sorma fırsatının verildiği Son ada Konseyine katılır. Bundan sonra, jüri üyeleri kalan yarışmacılardan hangisinin Survivor ilan edileceğine ve büyük ödülün sahibi olacağına karar vermek için oy kullanır. Bölümler, genellikle oyunun başlangıcından veya önceki ada Konseyi'nin başlangıcından bu yana iki ila üç gün içinde meydana gelen olayları kapsar; buna Meydan Okumalar ve takımların kamplarında meydana gelen olaylar dahildir. Her bölüm tipik olarak ada konseyi ve ardından oylanan oyuncunun elenmesi ile sona erer.

Survivor Türkiye

Survivor Türkiye dünya çapında yayınlanan Survivor programının Türk versiyonudur. Survivor Türkiye ilk olarak 2005 yılında yayımlanmıştır. 2005 yılında Kanal D, 2006-2007 arası ve 2010 yılında ise Show TV’de yayımlanmıştır. Program yayınlandığı ilk günden beri Türkiye’de en çok izlenen programlardan biri oldu. Ancak yüksek yapım maliyetleri nedeniyle 2007 yılından sonra üç yıl programa ara verildi. 2010 yılında yeniden çekimlerine başlanan yarışma tekrar zirveye oturdu. 2010 yılından beri aralıksız yayımlanan Survivor Türkiye günümüzde TV8 kanalında Survivor All Star adı altında yayımlanmaktadır. Yapımcısı ise 2006 yılından beri Acun Ilıcalı’dır.

Bize Ulaşın