Giysilerin Ömrünü Uzatmanın Püf Noktaları

  • Anasayfa
  • Giysilerin Ömrünü Uzatmanın Püf Noktaları
Giysilerin Ömrünü Uzatmanın Püf Noktaları

Giysilerin Ömrünü Uzatmanın Püf Noktaları

Amacı ne olursa olsun kıyafet alışverişlerinin hayatımızdaki yeri çok büyüktür. Peki ya kıyafetleri aldıktan sonraki süreç nasıl gitmeli? Severek aldığımız giysilerin ömrünü uzatmanın püf noktaları nedir? Büyük emek karşılığında beğenerek ve isteyerek aldığımız kıyafetlerimizi nasıl korumamız gerektiğini bilmeliyiz. Kullanırken yıkama, kurutma, ütüleme ve dolapta muhafaza etme işlemlerinde özen göstermeliyiz ki bu şekilde uzun süre kullanabilelim.

Giysilerin Ömrünü Uzatmanın Püf Noktaları

-Giysilerimizin üstündeki yıkama talimatlarına mutlaka uyarak; elde yıkamayla, makineyle veya kuru temizlemeyle giysilerimizin temizliğini sağlamalıyız.

-Makineyle yıkama işleminde, fermuarları ve düğmeleri kapatılarak ters çevrilmiş bir şekilde atmalıyız. Program ve deterjan seçimini ise kumaş türüne göre yapmalıyız.

-Kurutma işleminde ise askıya asarken mandalların ve askının pürüzsüz olmasına (ki takılıp kıyafetin dokusunu bozmaması için) dikkat etmeliyiz.

-Daha sonraki aşama ise ütüleme. Ütü yaparken ütü bezi isteyen kumaşlarda, mutlaka ütü bezi kullanmalıyız. Aksi takdirde ütü izi bırakarak kumaşta parlaklık oluşmasına sebep olur.

-Katladığımız ya da ütüleyip askıya astığımız kıyafetlerimizi muhafaza ederken güneşe ve toza maruz bırakmamalıyız.

Yukarıda söylediklerimiz bir kural niteliği taşıyordu. Şimdi ise küçük küçük tüyolar verelim.

1-            Deterjan Seçimi… 

Beyazlar ve renkliler için ayrı deterjan kullanımı olmalı. İsteğe göre renklilerde koruyucu deterjan ve mendil de kullanılabilir.

2-            Kullanılmayan Giysiler…

Kullanmadığımız mevsim dışı giysilerimizi dolabımızın kullanılmayan bölümünde temiz bir şekilde muhafaza edip zamanı geldiğinde havalandırarak rahatlıkla kullanabiliriz.

3-            Aksesuar Kullanımının Önemli…

Kolye, yüzük gibi aksesuarlarımız varsa onları çıkarttıktan sonra triko gibi kazaklarımızı çıkartmalıyız. Yoksa takılıp kazağımızın küçük de olsa sökülmesine sebep olabiliriz.

4-            Leke Oluşumu…

Giysilerimizin üzerine istemediğimiz bir leke oluştuğunda ise(yağlı boya vb.) kendi çabamızla çıkarmaya çalışmayalım. Daha da kötü hale getirme ihtimaline karşın bu işi uzmanlarına yani kuru temizlemeye bırakmalıyız.

5-            Kilo Değişikliği…

Kilo alıp verdiğimizde genellikle kıyafet değişikliğine gideriz. Bunun yerine bir terzi yardımı ile kıyafetlerimizi üzerimize uygun ayarlatıp bir müddet daha kullanabiliriz.

6-            Kıyafetteki Renk Değişimi…

Solan koyu renkli giysilerimizi ise kendi imkanlarımızla ya da bu işi yapan birine götürüp boyatarak kullanmaya devam edebiliriz.

Bize Ulaşın