Fotomodellik İçin Gerekenler

  • Anasayfa
  • Fotomodellik İçin Gerekenler
Fotomodellik İçin Gerekenler

Fotomodellik İçin Gerekenler

 

Fotomodellik için gerekenlerden söz ederken, ilk olarak hedefinizi çok iyi belirlemeniz gerektiğini kesinlikle unutmayın. İlk olarak fotomodelliği tam olarak ne için istiyorsunuz? Amacınız klip mankeni olmak mı? Fuar veya tanıtım standlarında tanıtım hostesi olarak mı yer almak istiyorsunuz? Yoksa özellikle moda çekimlerinde katalog mankeni olarak çalışmak mı istiyorsunuz? Hedefinizi belirledikten sonra yapmanız gereken şey, profesyonel fotoğraf stüdyoları ile anlaşmak, fotoğraflarınızı çektirmek ve sağlam bir portfolyo oluşturmaktır. Eğer fotomodellik konusunda deneyiminiz yoksa, dilerseniz bu konuda eğitim veren çeşitli eğitim kurumlarından da eğitim almanız mümkündür.

 

Fotomodel Nasıl Olunur?

Fotomodel olmak için çeşitli standartları karşılamış olmanız gerekiyor. Bunların arasında elbette ilk olarak fiziksel bazı şartlar gelmektedir. Yine de günümüzde büyük markalar XL bedenlere yönelik te çeşitli tanıtım ve reklam faaliyetleri yürüttükleri için, aslında farklı bedensel özelliklere sahip olan kişiler de, fotomodellik için başvuruda bulunabilirler. Bununla beraber farklı cast ajansları için fotomodellik standartlarını şu şekilde sıralamak mümkün olabilir:

Eğitim İle İlgili Şartlar: Mankenlik ve fotomodellik eğitimi alarak, profesyonel manken veya fotomodel olabilirsiniz. Markalar ve moda şirketleri için, fotomodellik – mankenlik eğitimi son derece önemli olan fotomodellik şartları arasında gelmektedir, hatta bu şart çoğu zaman ilk sırada gelmektedir. Tüm bunlara ek olarak mankenlik – fotomodellik eğitimi birbirlerinden farklı şeylerdir ve eğitim, bu alanda da son derece önem verilen konuların başında gelmektedir.

Fiziksel – Vücut Ölçüleri İle İlgili Şartlar: Günümüzde mankenlik veya fotomodellik için her ne kadar çok sıkı fiziksel standartlar olmasa da, yine de çoğu ajans için fiziksel özellikler önemlidir. Fiziki açıdan ideal manken – fotomodel özelliklerine sahip olmak, bu açıdan son derece önemlidir. Boy ve kilo uyumuna ek olarak fotomodel veya manken olmak isteyenlerin 32 yaşını aşmamış olmaları da gerekli olabilir.

Çalışma Şartları İle İlgili Standartlar: Her meslekte olduğu gibi, mankenlik ve fotomodellik mesleği için de pozitif olmanın yanında disiplinli bir kişiliğe sahip olmak son derece önemlidir. Tüm bunlara ek olarak moda firmaları ile çalıştığınızda, aksesuarları ve kıyafetleri de üzerinizde iyi taşımanız ve deyim yerindeyse, giyim ürünlerinin promosyonunu duruşunuz ve pozlarınız ile doğru ve iyi bir şekilde yapmanız gerekir. Bunlara ek olarak poz verme yeteneğine sahip olmak ve “fotojenik” olmak, özgüven sahibi olmak, çeşitli kişisel yetenekler, iletişim becerilerinde iyi olmak gibi şartlar modellik ve mankenlik için önemli olan standartların başında gelmektedir.

Ek Şartlar: Manken ve fotomodellerin, poz vermekten hoşlanan, özgüvenli ve esnek çalışma koşullarına uygun kadın ve erkekler olması son derece önemlidir. Tüm bunlara ek olarak genel kültür ve eğitim, prezentabl bir insan olmak mankenlik ve fotomodellik dünyası için de son derece önemlidir. Sizler de bu dünyada yer almak isterseniz ayrıca seyahat engelinizin olmaması gerekir.

 

 

 

Fotomodel Olmak İçin…

Fotomodel olmak için dikkat etmeniz gereken pek çok farklı unsur ve standart vardır. Fotomodel veya manken olmak için, fiziksel standartlara uymak genellikle tek ve en önemli şart olarak görülse de bu son derece yanlıştır. Fotomodel ve manken olmak için, mutlaka ve mutlaka eğitim almanız gereklidir ve fotojenik birisi olmanız gerekir. Mankenlik ve fotomodel olmak ile ilgili en büyük yanılgılardan bir tanesi de, mankenlik ve fotomodellik için genel kültüre, çalışma disiplinine ihtiyaç olmadığı görüşüdür. Ancak bu görüş yanlıştır. Bunun nedeni manken ve fotomodellerin çoğu zaman giyim ürünlerinin satışındaki en önemli unsurlar olmasıdır.

Fotomodel olmak için, çok çalışmanız bu alanda uzman ve referansları sağlam olan çeşitli kurumlardan eğitim almalı, sıkı referanslara sahip olmalı ve kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Mankenlik ve fotomodellik dünyasına adım atmak için dilerseniz, çeşitli yarışmalara katılabilir veya Instagram Butik mankenliği gibi küçük çaplı projelerle ciddi anlamda deneyim elde edebilirsiniz.

 

Katalog Çekimleri İçin Model Aranıyor

Katalog çekimleri için model aranıyor başlıklı ilanlar, sürekli olarak büyük markalar tarafından verilmektedir. Bu ilanlar, aynı zamanda küçük ve orta ölçekli firmalar tarafından da verilebilir. Katalog çekimleri çoğu zaman ince bir hesaplama sürecinden sonra detaylandırılır ve de projelendirilir. Sonrasında, çekim ekibi stüdyo ve açık alanlarda çeşitli çekimler için kullarını sıvarlar. Katalog çekimleri için model aranıyor başlıklı bir ilan görürseniz, olabildiğince hızlı bir şekilde ilanlar için başvurmaya özen gösterin.

 

Fotomodel Olmak İçin Boy Sınırı

Fotomodel olmak için belli boy sınırı yok. Ancak Türkiye’de genellikle genç kadınlar ve erkekler çoğunlukla belli bir boy ortalamasına sahip oldukları için uzun boylu mankenler  direkt olarak dikkat çekmektedirler. Bu nedenle fotomodel olmak için ideal bir boy uzunluğuna sahip olmak son derece önemlidir. Aslında, fotomodel olmak daha da önemlisi başarılı bir fotomodel olmak için önemli olan unsurların başında ideal fiziki ölçülere sahip olmak vardır. Bununla beraber, her ne kadar daha uzun kişiler manken – fotomodel olarak tercih edilseler de, mankenlik – fotomodellik için belli bir boy sınırından söz etmek pek mümkün değildir. Mankenlik ajanslarının standartları değişmektedir. Bu nedenle de, fotomodel olmak için boy sınırı ajanstan ajansa, reklam yüzü olunacak marka ve firmadan firmaya bağlı olarak değişebilmektedir.

Bize Ulaşın