Oyunculuğa Nasıl Başlanır?

  • Anasayfa
  • Oyunculuğa Nasıl Başlanır?
Oyunculuğa Nasıl Başlanır?

Oyunculuğa Nasıl Başlanır?

Oyunculuğa Nasıl Başlanır?

Oyuncu ya da aktör veya aktris, dramatik bir oluşumda karakterleri canlandıran, radyo, televizyon veya sinema alanında görev alan sanatçıdır. Aktör kelimesi Antik Yunan dilindeki hypokrites kelimesinden türetilmiştir. Bu kelime canlandırılan karakter ve oynayan anlamlarına gelmektedir. Bu yüzden aktris ve aktör kelimeleri oyunculuk yapan kişileri temsil ederler. Oyunculuk ilk olarak eski Yanan’da milattan önce 534 yılında ortaya çıkmıştır. Yunan oyuncu Thespis ilk oyuncudur. İlk oyuncu Thespis hatırasına eski Yunanistan’da oyunculara Thespians adı verilmiştir. Oyunculuk orta çağda onurlu bir meslek olarak algılanmamıştır. Ancak bu olumsuz tutum özellikle on dokuzuncu ve sonraki yüzyıllarda değişti ve oyunculuk bir sanat halini aldı.

Günümüzde oyunculuk gerek tiyatro alanında gerekse sinema ve film alanında oldukça saygın bir meslektir ve bir sanat halini almıştır. Oyuncular ajans kurumları tarafından keşfedilip dizilerde ve filmlerde rol almaktadırlar. Oyuncular günümüzde en çok kazanan meslek dalları arasındadır. Bu büyük kazancın yanında şöhret de doğal olarak gelmektedir. Tüm bu yönleriyle oyunculuk günümüzde herkesin hayalidir. Oyuncu adayları ve oyuncu olmak isteyen bireyler aşağıdaki yetenekleri ve gerekli özellikleri karşılıyorlarsa Vajans Cast Ajansına başvurabilirler. Vajansa başvurmak için buraya tıklamanız yeterli. Bu başvuru bağlantısına tıkladıktan sonra ilgili formu doldurmanız ve gerekli belgeleri forma yüklemeniz gerekmektedir. Oyunculuğun gerekliliklerini karşılamanız durumda Vajans sizlerle iletişime geçecektir. Bu adımdan sonra oyunculuğa ilk adımı atmanız mümkün.

Oyunculuk İçin Gerekli Şartlar

İnsanlık tarihi başladığı günden bu yana giyim ve dış görünüş ile her zaman bir adım önde olmak istemiştir. Bu bakımdan değerlendirildiğinde insanlar yıllarca kendilerini tanımlamak için bir kombin belirleme çabasına girmişleridir. Günümüze gelindiğinde ise bu iş profesyonelleşmiş ve Oyuncu adını verdiğimiz insanlar tarafından icra edilmiştir.

 Bu bakımdan bakıldığında Oyunculuk başlı başına bir sektör haline gelmektedir. Bu sektörde kendini göstermek isteyen insanlar ise Oyunculuk için gerekli şartlar nelerdir bunları araştırmaya koyulmaktadır.

 Kısaca konuya değinildiğinde Oyunculuk için gereken şartlar şunlardır;

 . Bedenen sağlıklı olmanın yanında fiziki ölçüler konusunda belirli oranlara sahip olmak

 . Oyunculuk ile gerekli olan eğitimleri almak

 . Bir Oyuncunun taşıması gereken ve kombinin uygun aksesuar ve giyim için gerekli kıyafetleri taşımak

 . İşin işleyişi gereği olumsuz davranışlar sergilememek ve dinamik olmak

 . Günlük yaşantısını her zaman disipline etmek ve planlı çalışmak

 . Yeteneklerini her alanda sergilemek ve daima gelişim içerisinde olmak

 . Sanata dair yapılan etkinliklere katılmak ve ufkunu geliştirecek konularda uğraşılar içerisinde olmak

 Oyunculuk genel itibariyle bakıldığında kişinin kendini tanıtması ve öz benliğini her zaman yüksek tutması denilebilir. Fakat bunun dışında Oyuncu olmak için hem erkek hem de kadınlar için gereken şartlar farklılık gösterebilmektedir.

 Erkeklerde Oyuncu Olmanın Gereklilikleri;

 . Boy standardı en az 1.80 olmalı

 . Dengeli boy ve kiloya sahip olmalı

 . Vücut hatlarında herhangi bir kusur bulunmamalı ve omuz ile gözde yapısı geniş olmalı

 . Kamera karşısına geçtiğinde poz vermesi gerektiği yerde bunu iyi kullanmalı

 . Beden hareketleri konusunda duruş ve yürüyüşlerini sergilerken kendini ön plana çıkarabilmek

 Kadınlarda Oyuncu olmanın standartlarına bakıldığında ise erkeklere nazaran daha çok sorumluluğun üstlenildiği ortaya çıkmaktadır. Çünkü kadınlar görünüm itibariyle erkeklere oranla daha çok efor ve zaman harcamaktadırlar. Başka bir yönüyle değerlendirildiğinde ise güzellik bakım tekstil ve çeşitli aksesuarların tanıtımı gibi konularda en çok görev üstleniciler kadınlar olmaktadırlar.

 Kadınlarda Oyuncu Olmanın Gereklilikleri;

 . En az boy şartı 1.70 olmaktadır.

 . Uzun bacaklara sahip olmalı İnce bel ve dar kalça standardına sahip olmalı

 . Göğüsler küçük ve dik yapılı olmalı

 . Fiziği bakımından kilolu olmamalı

 . Poz verebilme yetisini duruş ve yürüyüşüyle senkronize edebilmeli

 Oyuncu olmaya karar verenler erken yaşta konu ile alakalı bilgi edinmeli ve bu konuda kendine hedefler belirlemelidir. Özellikle aile ve arkadaşlarının desteklerini alarak kendine güven kazanabilirler. Bunun yanında bu işi icra eden kişilerden bilgi alarak sektördeki faaliyet gösteren en iyi ajanslardan Vajans cast ajansını seçmeleri mantıklı olacaktır.

 

Bize Ulaşın