Influencer Nedir?

Influencer Nedir?

Influencer Nedir?

Influencer Nedir?

Son dönemlerde sıklıkla ismini duyduğumuz Influencer kelimesiyle, sosyal medyayı yakın takip etmemiz sebebi ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Çağımızın yeni bir meslek dalı halini alan Influencerlık sosyal medya üzerinden, farklı ürün ve hizmetleri takipçileri ile paylaşıp onları yönlendiren anlamına geliyor.

Sosyal medya platformlarının artması ve sosyal medyayı hepimizin çokça kullanması ile beraber İnfluencer kelimesi, yeni ortaya çıkan meslekler arasında en çok merak edilen İnfluencer mesleğini de beraberine getirdi. İnfluencer sözlük anlamı ile etkileyen kişi anlamına gelmektedir. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıp, paylaşımları ile yüz binlerce ve hatta milyonlarca kişiye ulaşan sosyal medya ünlülerine Influencer adı verilmete. İnfluencer markalar ile daima iş birliğine bulunan kişidir. İş birliğindeki markaların tanıtımlarını yaparak takipçilerinin bu ürünleri satın alma kararı vermelerine yardımcı olurlar. İnfluencer adı verilen bu kişiler bu işe tam zamanlı olarak da yarı zamanlı veya hobi olarak da yapabiliyorlar. Sosyal medya platformları üzerinde takipçi sayıları yüksek, takipçileri tarafından güvenilir bulunan ve reklam ve tanıtım işlerinde tecrübesi olan insanlar bu işi yapabilirler. Deneyimli Influencerler markalar ile iş birliği içerisinde bu işi yapar. Markalarla anlaşarak belirli bir ürünü belirlenen süre, belirli şekilde tanıtarak peşin bir ücret veya satılan üründen yüzde alırlar. Birkaç farklı özellikten bahsederek, ürün hakkında bilgi vererek o ürünü tanıtıp markalarla ücretli ortaklık için anlaşırlar ve takipçileri ile bunu sponsorlu olarak paylaşırlar.

Aynı anda pek çok firma ile çalışabilen İnfluencerler, mekan fart etmeksizin farklı ortamlarda hikaye, post, blog şeklinde reklamlarını gerçekleştirebilirler.

Bize Ulaşın