Mankenliğe Nasıl Başlanır?

  • Anasayfa
  • Mankenliğe Nasıl Başlanır?
Mankenliğe Nasıl Başlanır?

Mankenliğe Nasıl Başlanır?

Mankenliğe Nasıl Başlanır?

Günümüzde mankenlik ve modellik gerek reklam firmaları alanında gerekse kıyafet defilelerinde oldukça saygın bir meslektir ve bir sanat halini almıştır. Manken ve modeller ajans kurumları tarafından keşfedilip reklam filmlerinde oynarlar ve kıyafetler ile podyuma çıkarlar. Manken ve modeller günümüzde en çok kazanan meslek dalları arasındadır. Bu büyük kazancın yanında şöhret de doğal olarak gelmektedir. Tüm bu yönleriyle mankenlik günümüzde herkesin hayalidir. Manken adayları ve model olmak isteyen bireyler aşağıdaki yetenekleri ve gerekli özellikleri karşılıyorlarsa Vajans Ajansına başvurabilirler. Vajansa başvurmak için buraya tıklamanız yeterli. Bu başvuru bağlantısına tıkladıktan sonra ilgili formu doldurmanız ve gerekli belgeleri forma yüklemeniz gerekmektedir. Mankenliğin gerekliliklerini karşılamanız durumda Vajans sizlerle iletişime geçecektir. Bu adımdan sonra mankenliğe ilk adımı atmanız mümkün.

 

Mankenlik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 İnsanlık tarihi başladığı günden bu yana giyim ve dış görünüş ile her zaman bir adım önde olmak istemiştir. Bu bakımdan değerlendirildiğinde insanlar yıllarca kendilerini tanımlamak için bir kombin belirleme çabasına girmişleridir. Günümüze gelindiğinde ise bu iş profesyonelleşmiş ve Manken adını verdiğimiz insanlar tarafından icra edilmiştir.

 Bu bakımdan bakıldığında Mankenlik başlı başına bir sektör haline gelmektedir. Bu sektörde kendini göstermek isteyen insanlar ise Mankenlik için gerekli şartlar nelerdir bunları araştırmaya koyulmaktadır.

 Kısaca konuya değinildiğinde mankenlik için gereken şartlar şunlardır;

 . Bedenen sağlıklı olmanın yanında fiziki ölçüler konusunda belirli oranlara sahip olmak

 . Mankenlik ile gerekli olan eğitimleri almak

 . Bir Mankenin taşıması gereken ve kombinin uygun aksesuar ve giyim için gerekli kıyafetleri taşımak

 . İşin işleyişi gereği olumsuz davranışlar sergilememek ve dinamik olmak

 . Günlük yaşantısını her zaman disipline etmek ve planlı çalışmak

 . Yeteneklerini her alanda sergilemek ve daima gelişim içerisinde olmak

 . Sanata dair yapılan etkinliklere katılmak ve ufkunu geliştirecek konularda uğraşılar içerisinde olmak

 Mankenlik genel itibariyle bakıldığında kişinin kendini tanıtması ve öz benliğini her zaman yüksek tutması denilebilir. Fakat bunun dışında Manken olmak için hem erkek hem de kadınlar için gereken şartlar farklılık gösterebilmektedir.

 Erkeklerde Manken Olmanın Gereklilikleri;

 . Boy standardı en az 1.80 olmalı

 . Dengeli boy ve kiloya sahip olmalı

 . Vücut hatlarında herhangi bir kusur bulunmamalı ve omuz ile gözde yapısı geniş olmalı

 . Kamera karşısına geçtiğinde poz vermesi gerektiği yerde bunu iyi kullanmalı

 . Beden hareketleri konusunda duruş ve yürüyüşlerini sergilerken kendini ön plana çıkarabilmek

 Kadınlarda Manken olmanın standartlarına bakıldığında ise erkeklere nazaran daha çok sorumluluğun üstlenildiği ortaya çıkmaktadır. Çünkü kadınlar görünüm itibariyle erkeklere oranla daha çok efor ve zaman harcamaktadırlar. Başka bir yönüyle değerlendirildiğinde ise güzellik bakım tekstil ve çeşitli aksesuarların tanıtımı gibi konularda en çok görev üstleniciler kadınlar olmaktadırlar.

 Kadınlarda Manken Olmanın Gereklilikleri;

 . En az boy şartı 1.70 olmaktadır.

 . Uzun bacaklara sahip olmalı İnce bel ve dar kalça standardına sahip olmalı

 . Göğüsler küçük ve dik yapılı olmalı

 . Fiziği bakımından kilolu olmamalı

 . Poz verebilme yetisini duruş ve yürüyüşüyle senkronize edebilmeli

 Manken olmaya karar verenler erken yaşta konu ile alakalı bilgi edinmeli ve bu konuda kendine hedefler belirlemelidir. Özellikle aile ve arkadaşlarının desteklerini alarak kendine güven kazanabilirler. Bunun yanında bu işi icra eden kişilerden bilgi alarak sektördeki faaliyet gösteren en iyi ajansları seçebilirler

 

 Model Nedir Kime Denir?

 Model; insanların kendilerini çeşitli reklam ve tanıtım işlerinde bunlar giyim kozmetikten tutunda resim heykel gibi işlere kadar yapımı tamamlamak ve poz vermek amacını taşır. Bu yönüyle bakıldığında model olmanın çeşitli görev ve sorumlulukları vardır. Bunları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

 . Tanıtım için yapılan reklamlarda o reklamın tanıtım yüzü olmak.

 . Televizyonda çıkan reklam film gibi mecralarda ürün ve hizmetleri tanıtmak.

 . Model aldığı ürünler bunlar kozmetik çanta ayakkabı ya da mücevher ürünleri olabilir bunların tanıtımlarını yapmak.

 . Eğer gerek duyuluyorsa istenilen kılık ve kıyafete göre makyaj yapmak

 . Ortamın atmosferine göre kendini uyarlamak ve performansını sergilemek.

 Bir diğer konu ise model olmak için gerekli olan prosedürlerin neler olduğudur. Bunlar incelendiğinde model olmak isteyenler şunu bilmelidir ki bu iş için herhangi bir eğitim resmiyeti aranmamaktadır. Sadece bunun için gerekli olan yürüme, poz verme makyaj gibi gerekli olan temel eğitimler yeterli olmaktadır. Model bulma arayışına giren ajanslar bu işe gönül vermek isteyenlerden çeşitli açılardan çekilmiş fotoğraflarını gerek e- posta ile gerekse karşılıklı görüşme yoluyla isteyerek iletişime geçmektedirler.

 

Bize Ulaşın