Mankenlik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • Anasayfa
  • Mankenlik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
Mankenlik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Mankenlik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Mankenlik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 

 İnsanlık tarihi başladığı günden bu yana giyim ve dış görünüş ile her zaman bir adım önde olmak istemiştir. Bu bakımdan değerlendirildiğinde insanlar yıllarca kendilerini tanımlamak için bir kombin belirleme çabasına girmişleridir. Günümüze gelindiğinde ise bu iş profosyeneleşmiş ve Manken adını verdiğimiz insanlar tarafından icra edilmiştir.

 Bu bakımdan bakıldığında Mankenlik başlı başına bir sektör haline gelmektedir. Bu sektörde kendini göstermek isteyen insanlar ise Mankenlik için gerekli şartlar nelerdir bunları araştırmaya koyulmaktadır.

 KIsaca konuya değinildiğinde mnkenlik için gereken şartlar şunlardur;

 . Bedenen sağlıklı olmanın yanında fiziki ölçüler konusunda belirli oranlara sahip olmak

 . Mankenlik ile gerekli olan eğitimleri almak

 . Bir Mankenin taşıması gereken ve kombinine uygun aksesuar ve giyim için gerekli kıyafetleri taşımak

 . işin işleyişi gereği olumsuz davranışlar sergilememek ve dinamik olmak

 . Günlük yaşantısını her zaman disipline etmek ve planlı çalışmak

 . Yeteneklerini her alanda sergilemek ve daima geliişim içerisinde olmak

 . Sanata dair yapılan etkinliklere katılmak ve ufkunu geliştirecek konularda uğraşılar içerisinde olmak

 Mankenlik genel itibariyle bakıldığında kişinin kendini tanıtması ve öz benliğini her zaman yüksek tutması denilebilr. Fakat bunun dışında Manken olmak için hem erkek hem de kadınlar için gereken şartlar farklılık gösterebilmektedir.

 Erkeklerde Manken Olmanın Gereklilikleri;

 . Boy standardı en az 1.80 olmalı

 . Dengeli boy ve kiloya sahip olmalı

 . Vücut hatlarında herhangi bir kusur bulunmamalı ve omuz ile gözde yapısı geniiş olmalı

 . Kamera karşısına geçtiğinde poz vermesi gerektiği yerde bunu iyi kullanmalı

 . Beden hareketleri konusunda duruş ve yürüyüşlerini sergilerken kendini ön plana çıkarabilmek

 Kadınlarda Manken olmanın standartlarına bakıldığında ise erkeklere nazaran daha çok sorumluluğun üstlenildiği ortaya çıkmaktadır. Çünkü kadınlar görünüm itibariyle erkeklere oranla daha çok efor ve zaman harcamaktadırlar. Başka bir yönüyle değerlendirildiğinde ise güzellik bakım tekstil ve çeşitli aksesuarların tanıtımı gibi konularda en çok görev üstleniciler kadınlar olmaktadırlar.

 Kadınlarda Manken Olmanın Gereklilikleri;

 . En az boy şartı 1.70 olmaktadır.

 . Uzun bacaklara sahip olmalı İnce bel ve dar kalça standardına sahip olmalı

 . Göğüsler küçük ve dik yapılı olmalı

 . Fiziği bakımından kilolu olmamalı

 . Poz verebilme yetisini duruş ve yürüyüşüyle senkronize edebilmeli

 Manken olmaya karar verenler erken yaşta konu ile alakalı bilgi edinmeli ve bu konuda kendine hedefler belirlemelidir. Özellikle aile ve arkadaşlarının desteklerini alarak kendine güven kazanabilirler. Bunun yanında bu işi icra eden kişilerden bilgi alarak sektördeki faaliyet gösteren en iyi ajansları seçebilirler

 

 Model Nedir Kime Denir?

 Model; insanların kendilerini çeşitli reklam ve tanıtım işlerinde bunlar giyim kozmetikten tutunda resim heykel gibi işlere kadar yapımı tamamlamak ve poz vermek amacını taşır. Bu yönüyle bakıldığında model olmanın çeşitli görev ve sorumlulukları vardır. Bunları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

 . Tanıtım için yapılan reklamlarda o reklamın tanıtım yüzü olmak.

 . Televizyonda çıkan reklam film gibi mecralarda ürün ve hizmetleri tanıtmak.

 . Model aldığı ürünler bunlar kozmetik çanta ayakkabı ya da mücevher ürünleri olabilir bunların tanıtımlarını yapmak.

 . Eğer gerek duyuluyorsa istenilen kılık ve kıyafete göre makyaj yapmak

 . Ortamın atmosferine göre kendini adapte etmek ve performansını sergilemek.

 Bir diğer konu ise model olmak için gerekli olan prosedürlerin neler olduğudur. Bunlar incelendiğinde model olmak isteyenler şunu bilmelidir ki bu iş için herhangi bir eğitim resmiyeti aranmamaktadır. Sadece bunun için gerekli olan yürüme, poz verme makyaj gibi gerekli olan temel eğitimler yeterli olmaktadır. Model bulma arayışına giren ajanslar bu işe gönül vermek isteyenlerden çeşitli açılardan çekilmiş fotoğraflarını gerek e- posta ile gerekse karşılıklı görüşme yoluyla isteyerek iletişime geçmektedirler.

 Oyuncu Nedir ve Oyunculuk İçin Aranan Kriterler Nelerdir?

 Oyuncu; Bir durum ya da karakteri canlandırmak için insana özgü jest ve mimikleri ile kendi yeteneklerini birleştirerek canlandıran kişilere denir. Bunlar film tiyatro televizyon gbi sanatın hemen her dalında aktif olarak görev alabilmektedirler.

 Oyuncunun asıl görevi üstlendiği karakteri izleyici kitlesine etkili bir biçimde aktarması gerekmektedir. Bu yönüyle bakıldığında izleyicide bir etki oluşturması bakımından iş verenlerin oyuncu da görmek istediği belli başlı unsurlar vardır. Bunlar kısaca sıralandığında şu şekildedir;

 . Seyircide anlatım tarzı başta olmakla beraber hem bilgilendirici hem de seyirciyi sıkmadan rolunü yorumlamalı

 . Oyuncu program başlamadan önce elindeki metne çalışmalı hatta gerektiği yerde ezber yapmalıdır.

 . Bulunduğu grubun parçası olmalı ve bu iş birliğini ekip arkadaşlarıyla paylaşmalı.

 . Oynayacağı karakter hakkında önceden bilgi sahibi olmalı ve bu konuda karakteri konusunda kendisini geliştirmelidir.

 . Ek olarak oyun dışında röportajlarda karakterinin tanınması adına işleyişinden bahsetmeli ve çeşitli yorumlamalarla seyirciyi bilgilendirmelidir.

 Oyunculuk için gerekli standartlardan en önemlileri kendilerini geliştirmek ve eğitimlerini almak adına üniversitelerin ilgili bölümlerinden gerekli eğitimleri alınmalıdır. Bu iş için konservatuarlar özel olarak oyunculuk bölümleri sunmaktadırlar. Fakat her ne kadar oyuncu olmak isteyenler eğitimlerini başarı ile tamamlasalardı asıl gereken kişinin sahne karşısında yaratıcılığı ve o anki seyirciye aktarmak istediğini ifade edebilmesidir.

 Oyunculuk için oyuncuda belli başlı yeteneklerinde olması göz ardı edilemez. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse akıcı bir konuşmayla beraber düzgün diksiyon eğitimi, sahneye adapte olması bakımından ezber yeteneği iyi olmak, sesini aktif bir şekilde kullanmak, Sahnede alacağı rol uzun saatler alabileceği için bu konuda adaptasyonu iyi sağlamak ve sahne karşısında insanlarla karşı karşıya geldiğinde heyecanını koruyup üslubunu buna göre ayarlamak başlıca gerekenler olarak sıralandırılabilir.

 

 

 

 

 

Bize Ulaşın