Çanta Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

  • Anasayfa
  • Çanta Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
Çanta Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Çanta Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Çanta, deyince aklımıza genellikle kadınlar gelse de hayatımızın her anında herkes için vazgeçilmez bir eşyadır. Herkes güzel çantaya sahip olmak onu kullanmak ister. İmkânlar içerisinde en iyi çanta alınır. Bazen ihtiyaçtan bazen özentiden bazen de sadece beğendiği için onca para verilebilir. Alıp kullanmak tabii ki de güzel ama bakımı da bir o kadar önemlidir. İyi ve düzenli baktığımız çantalarımızı uzun süre kullanabiliriz. Peki bunun için neler yapabiliriz? Çanta bakımı ve temizliği nasıl olmalıdır? Öncelikle çantamızın kumaşını belirleyerek ona göre temizlik yöntemleri uygulayabiliriz.

  1. DERİ ÇANTA

Çantamızı boşaltıp, astarını ters çevirip içinin tozlarını silkelemeliyiz. İçi boşalan ve tozlardan arınan çantamız varsa lekelerini çıkarmakla işe başlamalıyız. Ilık suyun içine biraz sıvı sabun ilave ederek lekelerini çok bastırmadan ve süreyi kısa tutarak (zira deriye zarar verebiliriz) bir mikrofiber bez kullanarak silmeliyiz. Kir çıkana kadar nazik bir şekilde tekrarlamalıyız. Kuru bir bezle iyice kuruladıktan sonra deri cilası ile cilalayıp temizliğini bitirmiş oluruz. Boyası açılmış deri çantamızı da deri boyası ile boyayarak yenileyebiliriz.

  1. RUGAN ÇANTA

Rugan çantan temizliğinde alternatiflerimiz bir hayli fazla; cam silme ürünleri, nemlendirilmiş kağıt havlu ve yapışkan bir bant kullanabiliriz. İnatçı lekeler için cam silme ürünleri tercih edilirken hafif lekeler için ise nemli bir kağıt havlu yeterli olacaktır. Yapışkan bant kullanımında da nazik olmak en önemli unsurlardan biridir.

  1. SÜET ÇANTA

Her şeyden önce süet çantamızı sudan korumalıyız. Suya maruz kalan süet çantaların ömrü kısa olur. Temizliği için yumuşak kıllara sahip bir fırça gereklidir. (kullanılmış diş fırçası da olabilir) Önce tek yönlü sonra ileri-geri fırça hareketi ile kirli süet liflerini dökmek yeterlidir.

  1. OKUL ÇANTASI

İçini boşalttığımız okul çantasını ters çevirerek toz ve kirlerden arındırıp varsa lekelerin üzerine biraz deterjan döküp beklettikten sonra bir kılıf içinde (yastık kılıfı veya bir file olabilir.) makineye tek başına atın. Az miktarda deterjan ve soğuk su programıyla yıkadıktan sonra havadan bir yerde ve tüm gözleri hava alacak, açık bir şekilde tam bir kurumadan sonra çantamız tekrar temiz bir şekilde kullanıma hazır.

Bize Ulaşın